Kredyt w rachunku czy pożyczka gotówkowa?

rachunek bankowy

Zanim weźmiemy pożyczkę gotówkową, lepiej najpierw dobrze przyjrzeć się wszystkim dostępnym opcjom na rynku. Pobranie pożyczki gotówkowej powinno być już ostatecznością, kiedy wydaje się, że nie mamy innego wyboru, zwłaszcza gdy chodzi o szybką pozabankową chwilówkę. Jednak okazuje się, że można inaczej.

Wiele osób nie wie o istnieniu czegoś takiego jak kredyt w rachunku bankowym. Jest to specjalne zadłużenie znajdujące się na naszym koncie oszczędnościowo-rozliczeniowym. W takim wypadku możemy bez przeszkód wypłacać pieniądze, dokonywać przelewów, bądź płacić kartą nawet wtedy, kiedy teoretycznie nie mamy środków na koncie. Wysokość takiego zadłużenia ustalana jest w umowie pomiędzy klientem a bankiem. Zadłużenie w tym wypadku spłacane jest przy każdej nowej wpłacie na konto. Jest to bardzo wygodne ale…

Warunkiem uzyskania takiego kredytu w rachunku jest zazwyczaj posiadanie stałego źródła wpływów na konto. Wiele banków wymaga również kilkumiesięcznego stażu od klienta. Kredyt ten oczywiście nie jest również bez dna. Zazwyczaj banki pozwalają na zadłużenie się na kwotę dwukrotnie bądź trzykrotnie większą od naszych miesięcznych wpływów na rachunek. Trzeba również pamiętać, że pod koniec miesiąca nie należy mieć limitu całkowicie wykorzystanego, ponieważ w tym czasie banki zazwyczaj pobierają odsetki i próbują je pobrać w ramach tego limitu. Jeśli to się im nie uda – klient może mieć kłopoty, a kredyt w rachunku może okazać się jednak droższy niż pożyczka gotówkowa.

Czy to się opłaca? Zdecydowanie jest to wygodniejsza forma zadłużenia niż kredyt gotówkowy. Oprocentowanie takiego kredytu wynosi około 14%, ale można znaleźć również oferty z oprocentowaniem mniejszym niż 10%. Więc w odpowiedzi na pytanie… TAK, opłaca się, ale tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że szybko spłacimy to zadłużenie i będzie ono jedynie zabezpieczeniem naszego domowego budżetu.

Dodaj komentarz