Niełatwy wybór rodzaju lokaty

lokata

W dzisiejszych czasach niełatwo jest nam coś zaoszczędzić, więc gdy już możemy sobie na to pozwolić chcielibyśmy aby nasz wybór lokaty na której możemy nie tylko zaoszczędzić ale także zwiększyć swój kapitał był jak najbardziej dla nas korzystny. Dlatego niezbędne jest zapoznanie się z rynkiem lokat jakie proponują nam banki. Miejmy na względzie to, że lokaty mają swoje niezaprzeczalne zalety ale i wady; poniżej zostały przedstawione lokaty, które cieszą się największą popularnością wśród osób chcących zaoszczędzić.

Pierwsza z nim to lokata terminowa – jak sama nazwa wskazuje jest ona otwierana na wcześniej ustalony termin. Podpisana zostaje umowa z bankiem w której określa się na jaki czas wpłacamy środki pieniężne na lokatę jak i w jakim procencie w stosunku rocznym będziemy się na niej wzbogacać. Odsetki oraz kapitał główny są wypłacane w terminie gdy lokata i nasza umowa z bankiem się zakończy.

Drugi rodzaj oszczędzania który proponuje nam bank jest to lokata na zlecenia mająca swą drugą nazwę lokata a’vista. Jest idealna dla osób, które nie mogą zamrozić swoich pieniędzy na dłuższy czas. Polega ona na tym, iż wykonujemy zlecenie wpłaty na lokatę wtedy gdy mamy taką możliwość. W czasie gdy pieniądze znajdują się na lokacie zarabiają, a ich wypłata nie wiąże się z utratą odsetek.

Lokata rentierska – skierowana dla osób, które mają dość duże sumy pieniędzy które chcieliby umieścić na lokacie. Jest ona zwykle długoterminowa a odsetki często są wypłacane w okresach pół rocznych bądź rocznych pozwalając jej właścicielowi się utrzymywać tylko z odsetek.
Bardzo dobrym rozwiązaniem oszczędnościowym jest lokata progresywna, w zasadzie niczym nie różni się od lokaty terminowej oprócz wysokości odsetek, gdyż tu mamy do czynienia z różną ich wysokością tj. okres zawarcia umowy z bankiem o lokatę jest podzielony na np.: trzy okresy gdzie oprocentowanie w pierwszym okresie jest najniższe a w ostatnim najwyższe.

2 komentarze do wpisu „Niełatwy wybór rodzaju lokaty”

  1. Mam zamiar włożyć sporo jak dla mnie pieniędzy w bankowe lokaty terminowe. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że będę musiał sporo z tych pieniędzy wycofać z lokat przed upływem terminu lokaty aby zainwestować je w znacznie zyskowniejsze przedsięwzięcie. Jeszcze nie wiem, w którym banku (w których bankach) założę lokaty. Pytanie moje następujące jest: czy zrywając lokatę przed terminem tracę tylko odsetki czy także są na rynku i takie lokaty przy których, wypłacając pieniądze przed terminem stracę nie tylko odsetki ale też część kapitału?

    • Wycofując pieniądze z depozytu – lokaty terminowej przed upływem terminu na jaki lokata została zawarta, możemy stracić część odsetek albo i całość; zależy od konkretnej lokaty – różne banki stosują różne uregulowania pod tym względem i należy się z nimi zapoznać w regulaminie. W żadnym jednak wypadku, wycofując depozyt przed terminem, nie tracimy kapitału. Na marginesie radzimy ewentualnie w takiej sytuacji założyć lokaty krótkoterminowe. Akurat teraz zaleca się zakładanie właśnie krótkoterminowych lokat, np. na miesiąc, dwa, trzy miesiące a nie na na przykład rok gdyż oczekiwany jest w najbliższym czasie wzrost stóp procentowych który pociągnie za sobą wzrost oprocentowania lokat bankowych.

Dodaj komentarz